Огляд ринку торговельної нерухомості в Україні в травні-серпнні 2020 року
Пропозиція і попит
Після того, як у травні торговельні центри відновили свою роботу, їхня відвідуваність, в середньому, знизилася на 10-40% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Однак у більшості якісних об'єктів показники відвідуваності почали покращуватися впродовж наступних місяців, а також підвищилася конверсія і середній чек, що пов’язано із більш цільовим характером візитів покупців та ефектом відкладеного попиту, який сформувався у часі карантину.
У Q1 2020 року в Україні не з'явився жоден новий торговельний центр, але Q2 був продуктивнішим: у Києві 30 травня відкрився ТРЦ Retroville, який, скоріше за все, стане єдиним масштабним об'єктом торговельної нерухомості, відкритим в українській столиці у 2020 році, а в червні у Дніпрі відвідувачів привітала фаза 2 ТРЦ APOLLO. У зв'язку із невизначеністю, пов'язаною з COVID-19, а також логістичними труднощами, багатьом орендарям було складно вкластися у строки виконання ремонтних робіт, які були визначені договорами оренди, а тому відкриття орендарів у нових торгово-розважальних центрах було не одночасним і триватиме до кінця року.
Орендні ставки і вакантність
Після закриття у зв'язку із запровадженням карантину в Україні розважальних закладів, роздрібних магазинів з продажу товарів не першої необхідності та закладів харчування, переважна більшість орендодавців звільнили ці категорії орендарів від орендної плати у торговельних центрах, але експлуатаційні платежі залишалися обов'язковими, частково були збережені також маркетингові платежі. Після того, як у травні була відновлена робота торговельних центрів у частині закладів торгівлі, деякі категорії орендарів отримали пільги на літній період у розмірі до 10-15% від докарантинних комерційних умов, і повторні перемовини призначені на вересень. Зазначимо, що будь-які зміни умов оренди є предметом індивідуальних домовленостей орендарів з орендодавцями.
Не зважаючи на карантинні заходи та очевидний негативний вплив COVID-19 на купівельну спроможність у світі та в Україні, орендні ставки на приміщення у найкращих ТЦ і ТРЦ у Києві знизилися у доларовому еквіваленті у діапазоні до 5%, а середній рівень вакантності у ТЦ і ТРЦ у місті виріс лише до 8,4% порівняно з 7,7% на початку квітня 2020 року і 9,3% наприкінці 2019 року. В інших великих регіональних містах динаміка орендних ставок у ключових ТЦ була подібною, а зростання вакантності здебільшого було незначним.