Snapshot: Ukraine retail market, January-May 2020

УКРАЇНА, 1 ПОЛ. 2020 Р.

/sites/default/files/2020-06/UA%20Marketbeat%20Retail%20-%20Ukraine%20January-May%202020.pdf

Огляд ринку торговельної нерухомості в Україні в січні-травні 2020 року

 

Пропозиція та попит

З точки зору попиту орендарів, ситуація на ринку торговельної нерухомості в Україні впродовж більшої частини Q1 2020 року була загалом позитивною. У Q1 2020 року до спалаху COVID-19 і запровадження карантину в Україні багато рітейлерів, а також мережевих операторів розважальних закладів і закладів харчування мали позитивні очікування щодо свого розвитку та планували подальше розширення по всій країні не лише у великих, а й у менших містах. Водночас експерти Cushman & Wakefield помітили зниження продажів деяких рітейлерів у сегменті торгівлі одягом і взуттям через теплішу, ніж звичайно, зиму.

Карантинні заходи, пов'язані з поширенням COVID-19, були запроваджені в Україні 12 березня 2020 року разом із забороною деяких видів діяльності, серед яких робота торговельних і розважальних закладів, за винятком торгівлі товарами першої необхідності (харчових продуктів, палива, медичних виробів і пристроїв).

Оскільки всі розважальні заклади, заклади харчування і магазини непродовольчого рітейлу не працювали впродовж двох місяців без жодної суттєвої підтримки з боку уряду, ринок торговельної нерухомості в Україні зазнав сильного удару, і внаслідок COVID-19 галузь, імовірно, зазнає довгострокової трансформації з огляду на "нову норму" і суворіші вимоги, пов'язані з питаннями охорони здоров'я та безпеки людей.

У Q1 2020 року в Україні не з'явився жоден новий торговельний центр. Наразі ТРЦ Retroville в Києві, відкриття якого заплановане на 29 травня, є основним об'єктом торговельної нерухомості, заявленим у другому кварталі 2020 року в Україні. У Харкові на реконструкцію був закритий ТРЦ "Магеллан", який після добудови відкриється вже як ТРЦ Planeta Mall.

Орендні ставки та вакантність

Після закриття розважальних закладів, роздрібних магазинів з продажу товарів не першої необхідності та закладів харчування у зв'язку із запровадженням карантину в Україні, переважна більшість орендодавців звільнили ці категорії орендарів від орендної плати у торговельних центрах, але експлуатаційні платежі залишалися обов'язковими, частково були збережені також маркетингові платежі. У випадку орендарів, які продовжували працювати, будь-які зміни умов оренди були предметом індивідуальних домовленостей з орендодавцями.

У Q1 2020 року, до введення карантинних заходів, орендні ставки в торговельних центрах Києва були на рівні показників кінця 2019 року, а рівень вакантності поступово знижувався і досяг 7,7% на початку квітня 2020 року порівняно з 9,3% у кінці 2019 року. В інших великих регіональних містах динаміка орендних ставок залишалася незмінною, а вакантність залишалася мінімальною на рівні 0-1% у найкращих об'єктах.

 

Звіт доступний українською мовою