Office Market, Kyiv, Q3 2020

Ринок офісної нерухомості в Києві в третьому кварталі 2020 року

На фоні пандемії, пов’язаної з поширенням СOVID-19 і зростанням статистики захворюваності в Україні та світі, попит орендарів на ринку офісної нерухомості в Києві залишається стриманим, а вакантність у сегменті зросла. Водночас два з п’яти бізнес-центрів, відкритих цього року, вже заповнені на 90% і 100%, а в деяких сферах бізнесу спостерігається пожвавлення.

 

Попит

Згідно з новим звітом міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield, попит з боку орендарів офісних приміщень все ще залишається низьким. У третьому кварталі 2020 року в оренду було здано приблизно 32 500 кв. м офісних приміщень, що відповідає показнику попереднього кварталу, однак за перші 9 місяців 2020 року попит орендарів на 70-75% менший аніж в 2019 і 2018 роках. Із 5 об'єктів, відкритих у третьому кварталі 2020 року, два бізнес-центри заповнені орендарями на 90% і 100%. Чисте поглинання оцінюється на рівні 3 500 кв. м.

 

Вибрані угоди оренди офісних приміщень у Києві в третьому півріччі 2020 року

Об’єкт

Розташування*

Орендар

GLA, кв. м

Тип угоди

БЦ Hillfort Business Mansion

ЦДР

конфіденційно

8 550

додаткова локація

БЦ на вул. Лейпцизькій, 15

Печерськ

EvoPlay

4 500

нова угода

БЦ «Венеціанський»

НЦ-СБ

Frag Lab

3 600

переїзд

* ЦДР – Центральний діловий район; Ц – центр за межами ЦДР; НЦ-ЗБ – нецентральний район на західному березі Дніпра; НЦ-СБ – нецентральний район на східному березі Дніпра.

GLA (Gross Leasable Area) – загальна орендна площа.

 

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Нова пропозиція

За даними компанії Cushman & Wakefield, обсяг нової пропозиції на ринку офісної нерухомості в Києві склав приблизно 43 200 кв. м у третьому кварталі 2020 року, а за результатами перших 9 місяців 2020 року – приблизно 78 800 кв. м, що перевищує на 30% і 50% показники аналогічного періоду 2019 року та 2018 року відповідно. У третьому кварталі 2020 року в експлуатацію були введенні бізнес-центри Forum Infinity i Forum Park Tower, споруджені шляхом реконструкції, а також Hillfort Business Mansion i Avenue 53. Крім того, був відкритий бізнес-центр Sigma, однак цей об'єкт був введений в експлуатацію попереднім власником ще у 2014 році, а тому він не включений до показника нової пропозиції у третьому кварталі 2020 року. У четвертому кварталі 2020 року буде відкрита наступна черга інноваційного парку UNIT.City. 

New Delivery

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Вакантність

У зв'язку з карантинними заходами, уповільненням економіки і суттєвою новою пропозицією, первинна вакантність наприкінці третього кварталу 2020 року збільшилася до 10,4% порівняно з 9% у другому кварталі 2020 року та 6,5% наприкінці 2019 року. Однак до кінця року вакантність може дещо знизитися.

 

Основні об’єкти офісної нерухомості, введені в експлуатацію в Києві в третьому півріччі 2020 року

Об’єкт

Розташування*

GLA, кв. м

Власник / Девелопер

БЦ Sigma

ПНЦ-ЗБ

18 764

MERX

БЦ Avenue 53

НЦ-ЗБ

18 300

локальна компанія

БЦ Hillfort Business Mansion

ЦДР

8 550

«НЕСТ»

БЦ Forum Park Tower

НЦ-ЗБ

8 207

FMG

БЦ Forum Infinity

НЦ-ЗБ

8 176

FMG

* ЦДР – Центральний діловий район; Ц – центр за межами ЦДР; НЦ-ЗБ – нецентральний район на західному березі Дніпра; НЦ-СБ – нецентральний район на східному березі Дніпра.

GLA (Gross Leasable Area) – загальна орендна площа.

 

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Орендні ставки

Протягом третього кварталу 2020 року орендні ставки на офісні приміщення найвищої якості в Києві залишалися на рівні $27 за кв. м у місяць (без ПДВ, сервісних і комунальних платежів). Зважаючи на погіршення економічної ситуації в Україні та світі з першого кварталу 2020 року, імовірним все ще є подальше зниження орендних ставок на офісні приміщення усіх класів у Києві. Однак зазначимо, що для кожного конкретного офісного об’єкта показники залежать від його конкурентоздатності (з точки зору якості приміщень і управління), рівня заповнюваності та якості орендарів. 

Rents and Vacancy

Джерело: Cushman & Wakefield

 

«Зважаючи на те, що подальша співпраця з МВФ зараз під загрозою, український уряд стоїть перед серйозними викликами, пов'язаними з фінансуванням бюджетного дефіциту на рівні 7,5% ВВП у 2020 році та 6% у 2021 році. Експерти Oxford Economics очікують, що зростання ВВП складе 3,8% у 2021 році та 3,5% у 2022-2023 роках після прогнозованого скорочення на (-5,2%) у 2020 році, – зазначає Марта Костюк, керівниця департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту в компанії Cushman & Wakefield.

«Водночас, з позитиву, у третьому кварталі 2020 року ми спостерігали деяке пожвавлення ділової активності, зокрема у торговельному сегменті, та покращення динаміки промислового виробництва на фоні зростання попиту на внутрішньому і світових ринках. Однак постійне зростання нових щоденних випадків захворювання на СOVID-19 в Україні означає, що існує ризик зниження ділової активності, а це означає, що виклики для ринку офісної нерухомості в Києві стоятимуть гостро, принаймні у короткостроковому періоді».

Схожі новини

торговый центр в Украине
Девелопмент

Як побудувати успішний торговельний центр в Україні

Незважаючи на нестабільність політико-економічної ситуації, реалізувати успішний проект в Україні цілком можливо.

DTZ Украина разработали концепцию инновационного района для IT специалистов во Львове
Офісна нерухомість

Компанія DTZ розробила концепцію інноваційного району для IT спеціалістів у Львові

27 червня у Львові відбулася IT Jazz Conference, на якій IT спеціалісти, інвестори та представники влади обговорили майбутнє IT сфери в Україні.

Рисепшен
Офісна нерухомість

Офісний коворкінг набирає популярності

Експерти компанії DTZ відзначають зростаючий попит на послуги «комунальних офісів».